KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13891043
*
nr 1389 1043
Ernst Henseler
(1852-1940), Tyskland
Oljemålning, Bondkvinna. Signerad, daterad 1886. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram, : 38x34 cm
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 april 2021
kl 20:12:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/4 08:41:08
1
2.400 kr
5/4 20:06:55
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bondkvinna ernst henseler europa germany olja olja på pannå oljemålning oljemålningar tyska tyskland tyskt
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Ernst Henseler
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
nr 1389 1043
Ernst Henseler
(1852-1940), Tyskland
Oljemålning, Bondkvinna. Signerad, daterad 1886. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram, : 38x34 cm
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
| Utrop: | 3.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 april 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/4 08:41:08 | 1 | 2.400 kr |
| 5/4 20:06:55 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bondkvinna ernst henseler europa germany olja olja på pannå oljemålning oljemålningar tyska tyskland tyskt
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



