KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13891043
*
nr 1389 1043
Ernst Henseler
(1852-1940), Tyskland
Oljemålning, Bondkvinna. Signerad, daterad 1886. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram, : 38x34 cm
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 april 2021
kl 20:12:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/4 08:41:08
1
2.400 kr
5/4 20:06:55
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bondkvinna ernst henseler europa germany olja olja på pannå oljemålning oljemålningar tyska tyskland tyskt
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:51
-
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:04
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:41
*
Ernst Henseler
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
nr 1389 1043
Ernst Henseler
(1852-1940), Tyskland
Oljemålning, Bondkvinna. Signerad, daterad 1886. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram, : 38x34 cm
Ernst Henseler, tysk bildkonstnär född 1852, död 1940.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 april 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/4 08:41:08 | 1 | 2.400 kr |
5/4 20:06:55 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bondkvinna ernst henseler europa germany olja olja på pannå oljemålning oljemålningar tyska tyskland tyskt
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:51 -
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:04 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:50 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:41